הנגשת אתרים (סוד: זה גם עוזר לקידום האתר)

ניווט (ממש) מהיר
הנגשת אתרים לבעלי מוגבלויות זה תמיד חלק בתהליך הקמת האתר שלא מעט אנשים שוכחים ממנו, או לא מייחסים לו חשיבות, אבל הוא קריטי בתהליך ולא רק משום שהחוק מחייב אתכם, אלא כי לנגישות אתרים יש יתרונות שרוב האנשים לא מכירים. במאמר הבא נדבר על הנגשת אתרים ולמה זה כל כך חשוב?!
3 כפורים על מקלדת שמסמנים בעלי מוגלבולוית שונות - המצביע על חשיבות הנגשת אתרים

קצת על חוק נגישות אתרים

מעבר לכך שאנחנו מאמינים בחברה השואפת לשוויון הזדמנויות וכפועל יוצא, רואים בנגישות אתר אינטרנט כאלמנט חשוב ומשמעותי, החוק במדינת ישראל גם מחייב אותנו לייצר הנגשה לבעלי מוגבלויות. חוק נגישות אתרים מוגדר בסעיף 35 בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות אשר נכנס לתוקפו בשנת 1998 אומר, כי הנגשת אתרים היא בגדר חובה, עבור כל אתר ציבורי וזה כלל לא משנה אם הוא מסחרי, פרטי, חדשותי וכד'.

אז מה החוק דורש מאיתנו? קיצרתי עבורכם את דרישות מכון התקנים
(אבל אל תסמכו רק עליי, אני לא עורכת דין ולא מומחית בנגישות – לכן הכנסו לקרוא לעומק את הדרישות פה):

קריטריוןהסברהערות
שמע בלבדעבור כל הקלטת שמע שיש לכם באתר, צריך להיות תמלול טקסטואלי. הדבר תקף גם לגבי סרטון הדרכה ללא קול.במילים אחרות – עבור כבדי שמיעה יש לספק חלופה רוולנטית.
כתוביותעבור כל הקלטת וידאו שיש בה קול, צריך להוסיף כתוביות. בנוסך יש לספק חלופה טקסטואלית של המתרחש, או תיאור שמע של כל ההתרחשות בצורה מובנת.במילים אחרות – עבור כבדי שמיעה יש לספק חלופה רוולנטית.
כתוביות שידור חיבשידור חי צריך לספק כתוביות במידה והתקבלה בקשה פרטנית צריך לספק כתוביות מסונכרנות עם התוכן.
תיאור בשמעעבור וידאו + אאודיאו שהוקלטו מראש צריך לספק תיאור שמע במידה והתקבלה בקשה פרטנית.התיאור צריך להיות ברור.
כותרות לקטעיםחלוקת היררכיה נכונה לכותרות באמצעות H1, H2, H3 וכד'.המטרה היא הבנת הטקסט בצורה טובה יותר.
השפה בחלקים מהדףמילים שלא בשפה של שאר העמוד יש לסמן עם lang.
תיאור תמונותכל תמונה שיש באתר שלכם יש לתייג ולתת תיאור לתמונה.הנגשה לעיוור – זאת על מנת שכבדי ראייה או עוורים יוכלו לקבל נפח נוסף של המחשה באמצעות הקראת הטקסט האלטרנטיבי.

במידה והאתר שלכם קיבל תלונה על כך שאינו נגיש לבעלי מוגבלויות, תקבלו מכתב עם הליקוי ותדרשו לטפל בו תוך 60 ימים. כלומר, העונש אינו מיידי וניתן לתקן את הליקוי ולהימנע מתשלום קנס כלשהו.

איור של איש על כסא גלגלים גולש באתר בשלוש תצוגות שונות (מחשב, טאבלט וסלולר) ובכל אחד מהם מוצג סמל נגישות שונה (כסא גלגלים, צפייה, שמיעה)
איור של איש בעל מוגבלות גולש באתר מונגש שמותאם למחשב טאבלט וסלולר.

מה חשיבות הנגשת אתרים?

הנגשה לבעלי מוגבלויות זאת לא ממש המלצה וזה לא שיש יותר מדי ברירה, האתר שלכם חייב להיות מונגש. אבל מעבר לעניין החוק, יש לנגישות אתר יתרונות נוספים שיעודדו אתכם לעשות את התהליך 😊

תדמית

קודם כל ולפני הכל, התדמית שלכם. הערכים שלכם כמותג חשובים ומשמעותיים לקהל הלקוחות שלכם, כך שאם אתם מאמינים בשוויון הנגשת אתרים היא דרך מעולה להתחיל. אם כל בעל עסק יעשה את המאמץ מהצד שלו, יותר ויותר בעלי מוגבלויות יוכלו להשתלב בחברה.

 יותר לקוחות

בסופו של דבר, אם האתר שלכם לא נגיש, לא תוכלו להעניק שירות לחלק מהאוכלוסייה וההפסד כולו שלכם! הנגשה לעיוור או הנגשה לבעלי מוגבלויות משרתת בסופו של דבר אתכם כבעלי עסקים ואגב, מדובר גם על אנשים מבוגרים כבדי ראייה או שמיעה, נסו לחשוב על כמה אנשים מדובר בשורה התחתונה.

חופשיים מתביעות

אי אפשר להתעלם מכך שנגישות אתר היא כחלק מהחוק!

תרומה משמעותית ל-SEO

הנגשת אתרים לא רק תורמת לעסק שלכם, אלא גם תורמת באופן משמעותי ל-SEO. טוב אני לא אעשה לכם ספויילר כבר אגיע לזה.

לאילו לקויות ומגבלות נגישות האתר עוזרת?

הנגשה לבעלי מוגבלויות מחייבת בעלי עסקים אינטרנטיים ופיזיים כאחד. בחנויות פיזיות קיימות הגדרות תואמות, כמו לדוגמא קופה, מעבר עם כיסא גלגלים ועוד. חוק נגישות אתרים, עוסק בתקנים בהם אתרים צריכים לעמוד כמו שציינו קודם לכן.

חוק נגישות אתרים בא לסייע לבעלי מוגבלויות כמו: עיוורים, חרשים, כבדי ראייה וכבדי שמיעה. החוק בעצם עושה מעין יישור קו באמצעות הנחיות הנגשת אתרים, כך שכל תוכנות העזר יוכלו לקרוא את הטקסטים באתר ולהציג לגולש את התמונה המלאה, גם אם הוא בעל מוגבלות מסוימת.

בסוף תהליך ההנגשה ניתן לוודא עם מומחה נגישות שאכן הכל בוצע בצורה הטובה ביותר וכעת האתר נגיש ומאפשר גלישה לכולם.

איך הנגשת אתרים עוזרת לקידום אורגני – SEO

הנה, הגענו לאחד החלקים הכי מעניינים במאמר, איך אתר נגיש יכול לתרום לקידום האורגני? אז יש להנגשת אתרים את היכולת לשפר את קידום האתר – SEO שלכם בכמה דרכים:

קידום באמצעות תמונות

זוכרים שאמרנו שכל תמונה צריכה לעלות עם שם ותיאור? אז יש לזה כוח גם במנועי החיפוש, בעיקר בתחומים שעוד לא רוויים במידע. תחשבו כמה פעמים הגעתם לאתרים באמצעות חיפוש תמונות ולא באמצעות חיפוש מילולי.

טקסט = שיפור הקידום האורגני

גוגל עדיין (נכון ל 2023) עובד על פי טקסטים, ככל שהאתר שלכם יהיה עשיר יותר ככה גוגל יבין טוב יותר במה האתר שלכם עוסק וידע להציג אותו בפני המשתמשים.

התייחסות לבעלי מוגבלויות

בסופו של דבר גוגל כאן כדי לשרת את המשתמשים שלו ולא אתכם. ככל שהאתר שלכם יהיה איכותי יותר בעיני גוגל וידורג גבוה יותר, ככה הקידום האורגני יהיה טוב יותר. הנגשת האתר בעצם אומרת לגוגל במילים אחרות, איכפת לנו שכל המשתמשים יוכלו ליהנות מהאתר שלנו.

לסיכום

המאמר עסק בחוק הנגשת האתרים לבעלי מוגבלויות. בתחילת המאמר הגדרנו באופן כללי למה צריך להתייחס בעת הנגשת האתר. בהמשך המאמר הסברנו למה כדאי לכם להנגיש את האתר שלכם ולא, לא רק בגלל שהחוק אומר! וגם, הסברנו איך הנגשת האתר יכולה לעזור באופן משמעותי ל-SEO.

שאלות נפוצות
בדיקת הנגישות של האתר שלך יכולה להתבצע במספר דרכים. מבדיקת ניגודיות צבע ועד בדיקת ניווט במקלדת, הוספת קטעי קול למאמרים, וידוא שקול הקישורים ברורים, הוספת תוסף נגישות . וכמובן לתת לבעל מקצוע מומחה בנגישות לתת לכם המלצות קונקרטיות עבור האתר שלכם.
נגישות ושימושיות אתרים הם שני מושגים המשמשים לעתים קרובות לסירוגין, אך למעשה יש להם משמעויות שונות. נגישות אתרים מתייחסת להנגשת אתר לאנשים עם מוגבלויות, בעוד שמישות היא על מידת הקלות של כל המשתמשים להשתמש באתר. שני המושגים חשובים ליצירת חווית אתר יעילה.
אהבתם? מעולה!
רוצים לקבל ממני עוד תכנים, פינוקים והטבות?
בכיף!
ואם יש לכם שנייה,
שתפו ת'חבר'ה

תפריט נגישות

לבדיקת האתר שלכם 
בחינם!